Останній тиждень вересня виявився багатим на події навколо ринку нерухомості й разом з тим – достатньо хаотичним. Серед ключових пояснень: на ринок – прямо чи опосередковано – традиційно перед виборами намагається впливати політика.  Так, пролунало чимало заяв про прозорий ринок, про захист прав інвесторів новобудов, про подальші грандіозні плани на будівництво довгоочікуваних об’єктів. Але що саме з того буде реалізоване – питання сьогодні відкрите.

Ціни: економ дорожчий за комфорт?

Як вже писав КУБ інфо, наприкінці вересня аналітики провели дослідження щодо ціноутворення на ринку первинного житла. Для найбільшої показовості обрали столицю.

Третій квартал цього року (липень-вересень) показав несподівані результати, які не пояснюються звичною ринковою логікою.

Скажімо, житло комфорт-класу зараз можна придбати за меншу ціну, ніж економ-клас.

При цьому недешеві квартири бізнес-класу «набрали» у ціні найбільше (мало не 5%), тоді як елітні новобудови суттєво втратили (понад 8%).

Аналітики пов’язують таку хаотичну картину з турбулентністю на ринку та у відділах продажу, викликану пост-кризовою ситуацією.

Адже, з одного боку, на ціноутворення тисне попит, котрий був відкладений ще з весни. А також скорочення пропозицій на ринку у зв’язку з кризою: за різними оцінками, до 30% будмайданчиків завмерли після карантину й не поновили роботу.

При цьому  – традиційне намагання купити найдоступніше житло (через брак коштів) виводить потенційних інвесторів у нішу економ-класу, де попит, як ми бачимо, зріс, спровокувавши підйом ціни .

З іншого боку, скандали на будівельному ринку відштовхнули певну частину інвесторів, особливо тих, що мали намір вкладатися у недешеві об’єкти. Окремим явищем можна назвати ціноутворення об’єктів бізнес-класу. Інтерес до них, як, власне, й довіра до компаній, що їх будують, не зменшились. А у період нестабільності валютного курсу – тільки зросли. Звідси – й помітне подорожчання бізнес-класу.

Бюджет може недоотримати 100 млн грн штрафів. Реформа ДАБІ

Валюта: нема причин для обвалу – НБУ

За інформацією заступника голови НБУ Юрія Гелетия, котру він озвучив на своїй сторінці у Фейсбук, коливання курсу гривні до долара спровокували  імпортери, які активно скуповують іноземну валюту, щоб розраховуватись по зовнішніх позиках.

На думку представника регулятора, фундаментальних факторів, котрі спровокували б довготривале сповзання курсу гривні, немає. Оскільки обсяги експорту впали значно менше, ніж обсяги імпорту.

В НБУ не збираються відмовлятись від плаваючого курсу, й він буде рухатись у обидва боки, вважає Ю. Гелетий.

Будівельний ринок стає публічним

Мінцифри відкриває дані про декларативні та дозвільні документи з Реєстру будівельної діяльності, повідомляє ресурс finance.ua.  

Про це написав міністр цифрової трансформації Михайло Федоров в Facebook.

«Багато вже писав про хабарі на будівельному ринку і про найбільш корумповану структуру — ДАБІ. Але сьогодні маю гарні новини. Відкриваємо дані про декларативні та дозвільні документи з Реєстру будівельної діяльності, який запрацював на початку липня в межах реалізації Єдиної державної електронної системи в галузі містобудування України»,- анонсував подію міністр.

Нагадаємо, реєстр запрацював на початку липня в межах реалізації Єдиної державної електронної системи в галузі містобудування України. Наразі в ньому вже понад 27 тисяч декларативних та дозвільних документів

 Дані Реєстру доступні за посиланням.

На думку експертів, така прозорість та відкритість ринку якраз і дозволить навести лад на ньому та захистить потенційних інвесторів від фінансування проблемних чи сумнівних проєктів.

Постраждалим  інвесторам дали  надію

В той же час у Кабміні минулого тижня обговорили проєкт  закону про захист прав ошуканих інвесторів, яких, щоправда, у даному документі називають кредиторами забудовників.

Обговорення йшло під час засідання у Мінрегіоні міжвідомчої робочої групи з питань сприяння постраждалим інвесторам у добудові об’єктів незавершеного житлового будівництва. Також планують запускати Державний реєстр прав на об’єкт незавершеного будівництва та майбутній об’єкт нерухомості.

Залишається відкритим питання: яким чином всі ці ініціативи на практиці допоможуть людям, котрі довірили будівельникам всі свої заощадження, а залишились ні з чим?

Відтак, хочеться сподіватись, що думки та проблеми  інвесторів новобудов також будуть почуті.

 

Невірно вказано URL

Залишити відгук

Ваш email не буде оприлюднено.

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.