Попри законодавчі новації, спрямовані на захист приватної власності та створення привабливого інвестиційного клімату, р​ейдерські атаки в Україні відбуваються з завидною регулярністю. Щороку їх жертвами стають понад 400 підприємств різного масштабу та потужностей. А за вісім останніх років, за даними статистики, рейдери захопили біля 4-х тисяч компаній.

Ситуацію визнають і в Мінюсті, назвавши рейдерством жорстким викликом для українського бізнесу.

Ресурс РБК оприлюднив матеріал з роз’яненнями від цього відомства, як поводитись, аби не втратити підприємство через рейдерську атаку.  Про це міністерство повідомило у своєму Telegram-каналі.

Підкреслюється, що типовими помилками потенційних жертв рейдерів є:

  • недосконалість установчих документів (статуту);
  • відсутність моніторингу за змінами в державних реєстрах;
  • відсутність упорядкованого документообігу підприємства;
  • несвоєчасне звернення до органів державної влади та судів.

Вказано, що зазвичай рейдерське захоплення відбувається через незаконні зміни в корпоративній структурі підприємства. В ситуації, коли затверджується статут у новій редакції та вносяться зміни до ЄДРПОУ.

Мінімізувати ризики, пов’язані з рейдерськими діями, можна, розставивши юридичні «пастки», радять у Мінюсті. Для представників бізнесу – це, насамперед, належне оформлення установчих документів. Зокрема статутів, у яких варто передбачити такі запобіжники:

  • обов’язковість нотаріального посвідчення договору про відчуження майнових прав або частки в статутному капіталі (для всіх юридичних осіб, крім ТОВ);
  • встановлення умови про те, що окремі рішення загальних зборів, скажімо, щодо зміни керівника підприємства, мають підписувати усі присутні учасники (засновники), а не тільки голова і секретар, чи головуючий на зборах;
  • визначити, що підписувати статут у новій редакції має не уповноважена особа, а учасники (засновники) товариства, які голосували за затвердження цього документу;
  • прописати, що голова загальних зборів має обиратися з-поміж учасників (засновників) товариства.

Мін’юст додає, що будь-яке рейдерство у своїй більшості починається з отримання того чи іншого судового рішення, яке «легалізує» нового власника. Тому не зайвим буде проведення моніторингу даних про фігурування компанії (її засновників) у тих чи інших судових процесах.

«Такі антирейдерські запобіжники дозволять завжди бути в курсі можливих атак на бізнес і своєчасно їх ліквідувати на стадії зародження», – зазначили у міністерстві.

Невірно вказано URL

Залишити відгук

Ваш email не буде оприлюднено.

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.