Банк «Аркада» отримав дозвіл повернутись до будівництва об’єктів у ЖК «Патріотика на озерах». Про це повідомляє ресурс Мінфін з посиланням на радника мера столиці Олексія Тихонова. Як йдеться в повідомленні, «Аркаді» дозволять добудувати два будинки у названому ЖК за старим планом забудови території.

За словами Тихонова, саме в цих двох об’єктах певна кількість квартир вже продана. Це дозволить забезпечити виконання зобов’язань забудовника перед інвесторами як «Патріотики на озерах», так і перед майбутніми мешканцями інших двох ЖК від «Аркади», будівництво яких останній рік було заморожене: «Патріотика» та «Еврика».

Нагадаємо, новий проект «Аркади» «Патріотика на озерах», став причиною довготривалого конфлікту між забудовником та активістами, а згодом – і міською владою. Конфлікт паралізував роботу забудовника на всіх його майданчиках та викликав кризу довіри до нього з боку інвесторів.

КУБ-інфо неодноразово висвітлював ситуацію навколо спірного ЖК. Тож, розглянемо цей конфліктний кейс детальніше, щоб знайти відповідь: чи можливо було уникнути ескалації та чи є шанс завершити протистояння найближчим часом?

Отже, у довготривале протистояння виявились втягнуті чотири ключові учасники: забудовник, міська влада, активісти, котрі добиваються заборони будівництва, та інвестори, які вклали гроші у майбутнє житло, і яким вже уривається терпець. Забудовник та інвестори по один бік барикад – міська влада й активісти – по інший. Певні політичні сили, котрі в різний час намагалися набрати собі балів, підтримуючи той чи інший бік, ми до уваги не беремо.

Передісторія конфлікту йде ще з 2017 року, коли намагання банку «Аркада» розпочати залучення коштів під будівництво декількох десятків об’єктів на березі озер Небреж та Тягле та приступити до роботи викликали спротив активістів  ГО «Екопарк Осокорки». Було організовано потужну кампанію протестів. Як вказує ресурс Мінфін, під тиском громадської організації місцева влада розірвала з забудовником угоду про оренду території, де планувалась забудова. І той лише через рік – взимку 2020-го – через суд повернув собі право будувати: поновив дію відповідного дозволу.

Втім, працювати йому й далі не дозволили: було запропоновано змінити проект забудови території на такий, що збереже еко-систему прибережної зони та забезпечить мешканців майбутнього ЖК всіма необхідними об’єктами соціальної інфраструктури.

Як результат, новий проект ЖК був повністю перероблений, повідомляється на ФБ-сторінці ЖК «Патріотика на озерах»: «Будинків стало майже в два рази менше (25 замість 43), збільшилася кількість садочків та шкіл, заплановано максимальне збереження флори та фауни за принципом Natur Garden, озеро Небреж не буде навіть частково засипатися і з нього не будуть намивати пісок, запроєктований унікальний міст через озеро, фонтани, велодоріжки, набережні, пірси … Більш того, земельну ділянку в південній частині, на якій є природне середовище, а не суцільні піски, і на якій раніше планувалося побудувати 12 житлових будинків, за новим проектом в порядку компромісу було віддано виключно під ПАРК і велику школу».

Однак і це не стало рестартом проекту. Несподівано гостру критику у експертному середовищі викликали планування та розташування квартир у будинках ЖК та якість цих будинків. Від «Аркади» стали вимагати підвищити рівень якості та класу житла.

Втім, на думку забудовника, такий крок суттєво підніме у ціні квадратний метр – відтак, житло стане недоступним більшості інвесторів «Аркади»:

«Врахування всіх  рекомендацій членів архітектурно-містобудівної ради в кілька разів підвищить вартість проекту  будівництва ж/м «Патріотика на озерах», що, в свою чергу, зробить таке  житло недоступним для потенційних покупців, що орієнтувалися на об’єкти під брендом «Аркада»,- говориться в офіційному повідомленні на сайті забудовника.

Разом з тим, міська влада вважає дії забудовника неприпустимими й закликає правоохоронців, як вже писав КУБ-інфо, розпочати розслідування. Зокрема – про те, чому призупинено будівництво на інших майданчиках «Аркади».

Йдеться ще про майже півсотню об’єктів у ЖК «Патріотика» та «Еврика» різного ступеня готовності, роботи на яких призупинено.

Своєю чергою, інвестори «Аркади», котрі чекають добудови та здачі своїх квартир вже 1-2,5 роки, організували кампанію по захисту своїх інвестицій і довгостроковими акціями протесту, перекриттям центральних вулиць, пікетуванням Офісу президента та мерії вже привернули до себе увагу. Люди вимагають від всіх гілок влади підтримати забудовника й дати йому можливість завершити об’єкти. До речі, таких постраждалих сімей лише у «Аркади» наразі понад 13 тисяч.

Чи означає нинішня заява радника мера столиці щодо можливості добудувати два об’єкти на озерах, що крига скресла й конфлікт врешті йде на спад? На жаль, сьогодні сказати важко. У «Аркаді» відверто збентежені такою заявою й вважають, що це лише розбалансує цілісний комплекс та зруйнує його систему:

«Ми здивовані рішенням експертів щодо можливості добудови лише  будинків, будівництво яких вже  розпочато,  з метою  нібито забезпечення  квартирами близько 500 інвесторів, що вже вклали кошти в зведення житла. Втім така пропозиція виглядає досить неоднозначною  на тлі поставлених вимог щодо  суттєвого  перегляду  всього  проекту.  Оскільки, надання дозволу на здійснення незначної частини  проекту, може розбалансувати цілісність комплексу забудови  житлового масиву, зокрема, мереж, дорожніх розв’язок та інфраструктурних  та соціальних об’єктів»,- говориться у повідомленні на сайті компанії.

В той же час, професійна будівельна спільнота вітає хай такі перші кроки до вирішення проблеми та усунення конфлікту.

Це протистояння стало лакмусовим папірцем, який виявив цілу низку проблем, хибних кроків та недолугих рішень з обох боків. Це стосується й порядку надання земельних ділянок під забудову, і відсутності гарантій захисту інвестицій, і недосконалого механізму розгляду та затвердження нових проектів, і багатьох інших аспектів.  Уроки варто засвоїти й шукати конструктивний вихід якнайшвидше.

Адже в ситуації, коли репутація будівельного ринку у значній мірі зіпсована нещодавніми скандалами зі збанкрутілими компаніями, що залишили по собі незавершені об’єкти з багатьма тисячами інвесторів, варто шукати й находити будь-яку можливість для усунення чи погашення конфлікту, вважають експерти. Інакше можна втратити довіру людей безповоротно. А це вже – біда для всієї галузі.

КУБ-інфо буде й надалі спостерігати за розвитком подій.

Невірно вказано URL

Залишити відгук

Ваш email не буде оприлюднено.

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.