В яку нерухомість можна потрібно вкладати свої інвестиції? Над цим питанням варто замислитись вже зараз. Якщо 2020 рік рік став стрибком у невідомість для багатьох бізнесів і простих громадян, то наступний вже більш-менш можна спробувати прогнозувати. Принаймні прораховувати найнегативніші сценарії вже точно майже всі навчились. Однак і позитивний підхід теж не завадить.

Експерти кажуть, інвестувати 2021 року можна, головне правильно вибрати напрям. Про те, куди можна вкладати кошти вже наступного року, пише budport.

Цей рік показав, що ми виявилися не готовими до різких змін, але, щоб залишатися на плаву, потрібно адаптуватися до нової реальності й робити це якомога швидше.

Житло

До 2020 року ринок котеджної нерухомості був, м’яко кажучи, неоднорідним: хто робив гарну концепцію – той отримував прибуток, хто не робив – отримував 2 котеджі та 20 гектарів у власності на додачу. Карантинні обмеження спонукали виїжджати за місто. Такий попит на оренду та навіть придбання заміського житла стрімко скоригував плани девелоперів щодо розвитку заміських проєктів – сьогодні ми бачимо старти продажу великої кількості нових котеджних містечок різного формату. Сюди активно вкладають гроші

Ще одна тенденція – прагнення жити біля зелені або води. Переміщатися по місту стало як мінімум важко, як максимум – шкідливо для здоров’я, тому всі хочуть гуляти у власному парку, а не їхати кудись далеко в міський. У такі проєкти системні інвестори залюбки вкладають гроші, оскільки їхня окупність значно вища, ніж типових неформатних проєктів.

Зростає кількість квартир із ремонтом – люди втомилися гратися в дизайнерів. Готове житло з ремонтом і меблями сьогодні є надзвичайно затребуваним. Є ЖК, у яких на вибір пропонується кілька варіантів ремонту для окремих квартир, поверхів або навіть усього будинку, є ЖК, у яких залежно від черги пропонуються квартири без ремонту, з ремонтом під чистове оздоблення і з повним ремонтом.

Торгівля

Багато хто вважає, що найближчим часом вся торгівля остаточно перейде в онлайн, тому будувати нові ТЦ не потрібно. Насправді, як тільки навесні відкрили торговельні центри і в нас, і в Європі, люди відразу в них побігли. Там, наприклад, розмели ювелірні прикраси – всім захотілося знову відчувати себе багатими та красивими.

В Україні як було недонасичення якісними торговими площами, так і залишається, тому інвестиції все ще йдуть у мегамоли, де можна буде знайти все. І звісно, розвиватимуться невеликі ТЦ біля дому – карантин навчив, що їхати через усе місто за продуктами не є безпечним.

Офіси

В Україні нараховано 22 офісні центри, які мають збудувати протягом наступних кількох років, а це + 400 000 кв. м. Хто від цього має виграти? Той, хто три Л замінить на три Г – гнучкість у плануванні, гнучкість у площі, гнучкість у ціні. Раніше вважалося, що єдиний параметр, який дозволяє бути конкурентноздатним, – це локація, локація та ще раз локація. Знову ж таки коронакриза показала, що офісний центр може заробляти навіть у карантин, якщо він гнучкий у площі, ціні та плануванні. Ті об’єкти, які не дали знижки своїм орендарям, які не змогли перепланувати свої мегаофіси в щось дрібніше, зараз мають 50% вакантності. Ті, які стали гнучкішими, зараз мають 98–99% наповнюваності.

Офіси, які тяжіють до житла, теж отримають інвестиції наступного року. І звісно, офіси з готовими ремонтами розходяться, як гарячі пиріжки, – часом туди навіть не встигають доводити клієнтів на показ.

У тренді також нові офіси з гнучким плануванням – щось середнє між коворкінгом у класичному його розумінні і стандартним офісом. Наявні коворкінги вже практично повністю цю концепцію відпрацювали, тому ми побачимо як переформатування старих офісів із наданням максимальної кількості сервісів, так і абсолютно нові проєкти.

Що в підсумку?

Сьогодні єдиний показник, який цікавить українських інвесторів, – це строк окупності. Зараз не важливо скільки й куди вкладати інвестиції – головне, коли ти повернеш ці гроші. І це самий невизначений показник на сьогодні.

Тим не менше концепція залишається головною для будь-якого проєкту нерухомості. Немає концепції – це просто витрачені на вітер гроші. Тому до концептологів зараз стоїть черга як на створення нових, так і на реконцепцію об’єктів, що були задумані до кризи.

Багатофункціональні комплекси – сьогодні тренд, не може бути монофункції, не можна будувати просто офіси, просто торгівлю – тільки багатофункціональність. Ідеальний варіант, коли ти живеш зверху, у капцях спустився попрацювати в офіс, потім сходив у фітнес-центр чи магазин і повернувся додому. Такі об’єкти сьогодні в пріоритеті в покупців та інвесторів.

Невірно вказано URL

Залишити відгук

Ваш email не буде оприлюднено.

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.