Лише останнім часом у Києві сталися дві жахливі пожежі у новозбудованих багатоповерхівках. Дивом обійшлося без жертв. Але сама тенденція – більш, ніж тривожна. Особливо, якщо глянути на статистику по всій Україні: з початку року сталося 13 тисяч пожеж у житлових будинках. Загинуло понад 800 людей, ще 500 травмовані.
Про це написав у своєму блозі на порталі Delo.ua заступник директора Департаменту містобудування та архітектури КМДА Юрій Тацій.
Він назвав п’ять головних причин, через які трапляються небезпечні пожежі, що забирають людські життя.
Перша – класична: недотримання елементарних правил протипожежної безпеки у побуті (паління у квартирі, електроприлади, що не вимкнені тощо).
Друга – відсутність чіткої уніфікованої системи запобігання пожежам.
«В Україні є не обов’язковим аудит протипожежної системи. Під час введення будинку в експлуатацію його приймає ДАБІ (нині на стадії реформування — Авт.), а оцінку відповідності протипожежним нормам виконує та сторона, яку обере забудовник. Відповідно, деякі забудовники обирають «незалежну» експертизу, яка не завжди якісна, чим наражають на небезпеку життя майбутніх мешканців будинку»,- відзначив чиновник.
Третя – використання під час будівництва неякісних матеріалів, особливо, що стосується утеплення чи облицювання фасадів.
«Часто ці роботи здійснюють, користуючись несертифікованим пінополістиролом, який плавлячись дуже швидко горить. А давайте собі поставимо запитання: чи часто ми цікавимось якістю матеріалів, які закупляє забудовник? Ми, купуючи житло, в першу чергу, маємо попіклуватись про його якість»,- нагадує потенційним покупцям житла Юрій Тацій.
Четверта – застаріла система ізоляції електропроводки (стосується житлового фонду, збудованого ще за часів СРСР – його в Україні понад 85%).
А також – відсутність кранів на пожежних гідрантах, відсутність системи димовидалення.
«Хто з нас останнім часом перевіряв наявність гідрантів, їх справність, системи димовидалення? Пригадайте самі. І задумайтесь. До речі, такі проблеми є і в окремих новобудовах. Наприклад, часто, через неправильне налаштування (або якість виготовлення) не спрацьовує система автоматичного сповіщення про пожежу»,- констатує представник КМДА.
П’ята – захаращенні пожежні виходи і припарковані біля будинків авто.
«Скільки разів рятувальники виїжджали на пожежі, а доступу до люку не мали, бо все було заставлено автомобілями? Більше того, у нас навіть люки з пожежними гідрантами не позначені спеціальними позначками. От дивіться, коли ви паркуєтесь біля ТРЦ, то що бачите? Люк, а на ньому жовтою або червоною смужкою нанесена розмітка і є попереджуючий напис. Чомусь біля житлових будинків у нас такого нема. Ми, як мешканці будинків, навіть не знаємо, де ж такі люки є. І такі надзвичайні випадки норма для нашої країни»,- звертає увагу автор блогу.
Він нагадує, що згідно чинних державних будівельних норм, в житлових будинках підвищеної поверховості та висотних будинках під час пожежі значно збільшується час евакуації мешканців будинку та ускладнено гасіння пожежі, особливо на верхніх поверхах. Тому, до будинків з умовною висотою більш ніж 26,5 метрів (12 і більше поверхів — Авт.), посилені вимоги щодо протипожежної безпеки. В будинках даної категорії передбачено монтаж систем внутрішнього протипожежного водопостачання та автоматичних систем протипожежного захисту: автоматична пожежна сигналізація та система оповіщення про пожежу і система видалення диму та підпору повітря. Такими є вимоги ДБН.
Разом з тим, забудовники часто гребують діючими ДБН, звертає увагу Тацій.
«Закрита прибудинкова територія, запаркованість автівками, неукомплектованість пожежних кранів (часто їх шланги крадуть зловмисники — Авт.). Якщо проблема крадіжки шлангів може легко вирішитись на рівні вашого ЖЕКУ, або ОСББ, то запаркованість — загальноміська проблема. Часто забудовники ігнорують містобудівні умови та обмеження (далі МУО), що їх надає Департамент містобудування та архітектури Київської міської державної адміністрації в частині організації простору для паркування автомобілів».
Крім того, в столиці існує проблема у забезпеченні рятувальників відповідною спецтехнікою. У Києві функціонує 19 спеціалізованих автомобілів — автодрабини і підйомники, які застосовуються для гасіння пожеж у висотних будівлях. За розрахунками експертів потрібно не менше 26 таких машин. Зараз в пожежних частинах столиці є лише дві пожежні машини з драбинами, здатні діставати вище 90 метрів.
«А що ж робити, якщо житловий будинок сягає позначки 90 метрів, а автоматична система пожежогасіння не працює чи взагалі відсутня?»- ставить резонне запитання чиновник.
На його думку, тільки власна відповідальність мешканців багатоповерхівок, в тому числі і контроль за діючими нормами ДБН –з боку як громадян, так і влади – зможуть зберегти життя багатьох українців. Своєю чергою, Департамент містобудування та архітектури радить забудовникам уважно та чітко виконувати вимоги відповідного законодавства.
Залишити відгук