Лише останнім часом у Києві сталися дві жахливі пожежі у новозбудованих багатоповерхівках. Дивом обійшлося без жертв. Але сама тенденція – більш, ніж тривожна. Особливо, якщо глянути на статистику по всій Україні: з початку року сталося 13 тисяч пожеж у житлових будинках. Загинуло понад 800 людей, ще 500 травмовані.

Про це написав у своєму блозі на порталі Delo.ua заступник директора Департаменту містобудування та архітектури КМДА Юрій Тацій.

Він назвав п’ять головних причин, через які трапляються небезпечні пожежі, що забирають людські життя.

Перша – класична: недотримання елементарних правил протипожежної безпеки у побуті (паління у квартирі, електроприлади, що не вимкнені тощо).

Друга – відсутність чіткої уніфікованої системи запобігання пожежам.

«В Україні є не обов’язковим аудит протипожежної системи. Під час введення будинку в експлуатацію його приймає ДАБІ (нині на стадії реформування — Авт.), а оцінку відповідності протипожежним нормам виконує та сторона, яку обере забудовник. Відповідно, деякі забудовники обирають «незалежну» експертизу, яка не завжди якісна, чим наражають на небезпеку життя майбутніх мешканців будинку»,- відзначив чиновник.

Третя – використання під час будівництва неякісних матеріалів, особливо, що стосується утеплення чи облицювання фасадів.

«Часто ці роботи здійснюють, користуючись несертифікованим пінополістиролом, який плавлячись дуже швидко горить. А давайте собі поставимо запитання: чи часто ми цікавимось якістю матеріалів, які закупляє забудовник? Ми, купуючи житло, в першу чергу, маємо попіклуватись про його якість»,- нагадує потенційним покупцям житла Юрій Тацій.

Четверта – застаріла система ізоляції електропроводки (стосується житлового фонду, збудованого ще за часів СРСР – його в Україні понад 85%).

А також – відсутність кранів на пожежних гідрантах, відсутність системи димовидалення.

«Хто з нас останнім часом перевіряв наявність гідрантів, їх справність, системи димовидалення? Пригадайте самі. І задумайтесь. До речі, такі проблеми є і в окремих новобудовах. Наприклад, часто, через неправильне налаштування (або якість виготовлення) не спрацьовує система автоматичного сповіщення про пожежу»,- констатує представник КМДА.

П’ята – захаращенні пожежні виходи і припарковані біля будинків авто.

«Скільки разів рятувальники виїжджали на пожежі, а доступу до люку не мали, бо все було заставлено автомобілями? Більше того, у нас навіть люки з пожежними гідрантами не позначені спеціальними позначками. От дивіться, коли ви паркуєтесь біля ТРЦ, то що бачите? Люк, а на ньому жовтою або червоною смужкою нанесена розмітка і є попереджуючий напис. Чомусь біля житлових будинків у нас такого нема. Ми, як мешканці будинків, навіть не знаємо, де ж такі люки є. І такі надзвичайні випадки норма для нашої країни»,- звертає увагу автор блогу.

Він нагадує,  що згідно чинних державних будівельних норм, в житлових будинках підвищеної поверховості та висотних будинках під час пожежі значно збільшується час евакуації мешканців будинку та ускладнено гасіння пожежі, особливо на верхніх поверхах. Тому, до будинків з умовною висотою більш ніж 26,5 метрів (12 і більше поверхів — Авт.), посилені вимоги щодо протипожежної безпеки. В будинках даної категорії передбачено монтаж систем внутрішнього протипожежного водопостачання та автоматичних систем протипожежного захисту: автоматична пожежна сигналізація та система оповіщення про пожежу і система видалення диму та підпору повітря. Такими є вимоги ДБН.

Разом з тим, забудовники часто гребують діючими ДБН, звертає увагу Тацій.

«Закрита прибудинкова територія, запаркованість автівками, неукомплектованість пожежних кранів (часто їх шланги крадуть зловмисники — Авт.). Якщо проблема крадіжки шлангів може легко вирішитись на рівні вашого ЖЕКУ, або ОСББ, то запаркованість — загальноміська проблема. Часто забудовники ігнорують містобудівні умови та обмеження (далі МУО), що їх надає Департамент містобудування та архітектури Київської міської державної адміністрації в частині організації простору для паркування автомобілів».

Крім того, в столиці існує проблема у забезпеченні рятувальників відповідною спецтехнікою. У Києві функціонує 19 спеціалізованих автомобілів — автодрабини і підйомники, які застосовуються для гасіння пожеж у висотних будівлях. За розрахунками експертів потрібно не менше 26 таких машин. Зараз в пожежних частинах столиці є лише дві пожежні машини з драбинами, здатні діставати вище 90 метрів.

«А що ж робити, якщо житловий будинок сягає позначки 90 метрів, а автоматична система пожежогасіння не працює чи взагалі відсутня?»- ставить резонне запитання чиновник.

На його думку, тільки власна відповідальність мешканців багатоповерхівок, в тому числі і контроль за діючими нормами ДБН –з боку як громадян, так і влади – зможуть зберегти життя багатьох українців. Своєю чергою, Департамент містобудування та архітектури радить забудовникам уважно та чітко виконувати вимоги відповідного законодавства.

 

Невірно вказано URL

Залишити відгук

Ваш email не буде оприлюднено.

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.