У I півріччі поточного року сфера офісної нерухомості постраждала від пандемії коронавирусной інфекції COVID-19 сильніше за всі інші сектори цього ринку, що призвело до падіння ставок до 10%. Про це йдеться у Звіті про фінансову стабільність Національного банку України (НБУ), передає budport.

За прогнозами регулятора, баланс попиту і пропозиції найближчим часом буде тільки погіршуватися.

«Ставки змушує падати і зростання вакантності, що в подальшому тільки буде підігріватися пропозицією нових офісних площ … Навіть після повернення до звичайного режиму роботи для повного відновлення цього сектора знадобиться не менше одного року», – говориться в звіті.

У НБУ відзначають, що в 2020 – 2021 роках пропозиція сумарно поповниться майже на 8% за рахунок нових площ. У той же час, за час карантину сильно постраждав сегмент розваг.

«Перш за все, через сегмент розваг вакантність на ринку зросла на 5,4 процентних пунктів рік до року. Ставки на площі знизилися, тоді як змінна частка, що залежить від товарообігу, в загальних рентних платежах виросла», – повідомляють в Нацбанку.

На сьогоднішній день, згідно з даними звіту НБУ, на ринку офісної нерухомості поки немає ризиків для стабільності банківської системи, так як частка компаній сектора в кредитному портфелі банків є несуттєвою і становить близько 2,1%.

Що стосується первинного ринку нерухомості, він, за інформацією регулятора, залишається неврегульованим і непрозорим, що створює ризики як для приватних інвесторів, так і для банків-кредиторів.

Зокрема, в 2020 році кількість ошуканих інвесторів зросла більш ніж на 12 тисяч через «Аркаду» – додатково до майже 30 тисяч постраждалих від «Укогруп» і «Укрбуду».

В НБУ додали, що ігнорування реформи Державної архітектурно-будівельної інспекції є глобальною проблемою для всього ринку нерухомості: за рік з моменту її анонсування вона до сих пір знаходиться на початковому етапі, без визначення цільового формату системи контролю в будівництві.

Експерти відзначають, що насправді картинаще  гірша. На їх думку, по Києву вакантність складає 17,6%.

Невірно вказано URL

Залишити відгук

Ваш email не буде оприлюднено.

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.