У парламенті зареєстровано законопроект № 4231 про внесення змін до Закону «Про публічні закупівлі». Законопроект про оприлюднення будівельних кошторисів підсилює громадський контроль за витрачанням державних коштів, зменшує корупційні ризики та «тендерну нерівність». НАЗК підтримало цей законопроект після здійснення антикорупційної експертизи.

«Відсутність у вільному доступі кошторисної документації обмежує контроль за якістю виконання договору, його вартістю та потенційним завищенням ціни будівельних матеріалів, робіт тощо. Це створює умови для поширення корупційних практик. Положення законопроекту, що зобов’язують замовника оприлюднювати такі документи, навпаки, спрямовані на мінімізацію корупційних ризиків, покликані посилити громадський контроль за проведенням закупівель та використанням бюджетних коштів», – говорить Інеса Щербіна – фахівець з публічних закупівель комунікаційної платформи «Ліга Антитрасту».

Це підтверджує статистика: у 45% випадках закупівель ремонтних або будівельних робіт забудовники уникають оприлюднення кошторисів, а закон їм допомагає. Згідно з даними із судового реєстру, замовники можуть не надавати кошториси на запити бізнесу або журналістів.

Як таке можливо? «Фахівці у сфері закупівель можуть запитати, як таке можливо, адже законодавець зобов’язав замовників публікувати всі додатки до договору? Просто! Замовники припинили називати кошториси «додатками», і таким чином нібито легітимно ігнорують законодавчу вказівку», – говорить Інеса Щербіна.

Зараз громадськість та конкуренти бачать лише кінцеву ціну робіт або послуг і не можуть довести махінації у цінах, бо для цього потрібен доступ до кошторисів.

Новий законопроект може забезпечити прозорість у фінансових справах забудовника та зменшити корупційні ризики у процедурі оскарження.

Невірно вказано URL

Залишити відгук

Ваш email не буде оприлюднено.

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.