Скільки кілометрів доріг хочуть відремонтувати і які нові проекти чекають галузь у 2021 році? 2020 рік в Україні в сфері інфраструктури пройшов під знаком дорожнього будівництва – рекордне фінансування, нарощування темпів ремонту доріг, розширення пулу підрядників, нова методологія їх відбору, а також нові комплекси WiM і міжнародний технічний нагляд за будівництвом доріг. І хоча підсумки дорожнього сезону ще не підведені, в “Укравтодорі” кажуть, що, при наявності фінансування, в наступному році зможуть зробити ще більше, повідомляє budport.
Кілометри
У наступному році в планах “Укравтодору” відремонтувати і побудувати ніж 6800 км доріг, а також 150 штучних споруд на дорогах державного значення. “Ми бачимо темпи цього року і розуміємо, що це можливо за умови, що ми вчасно розпочнемо і вчасно зможемо це профінансувати”, – відзначає глава “Укравтодору” Олександр Кубрак. Крім того, в 2021 році планується розпочати будівництво Київської обхідний дороги орієнтовною вартістю 85 млрд грн і будівництво Кременчуцького мосту орієнтовною вартістю 12,5 млрд грн.
Також планується продовження програми оновлення прикордонної інфраструктури, розрахованої на 2020-2021 рр. Всього в прикордонних областях хочуть оновити 600 км доріг. Загальний бюджет – 12,6 млрд грн.

Тонни
В “Укравтодорі” кажуть, що дорожнє й мостове будівництво – дуже материалоемкое, і саме витрати на матеріали мають левову частку витрат. За підрахунками ДП ДерждорНДІ в 2021 році суміжні галузі повинні забезпечити поставки: 1,8 млн т бітуму, 22,9 млн кубів щебеню, 2,1 млн т мінерального порошку, 18,2 млн кубів піску, 1,5 млн т цементу, 40 , 5 тис. т арматурної сталі, труб і металевих профілів, 1 млн т шлаків. “Використання шлаків в будівництві доріг, зростання обсягів замовлень для металургів і робочих місць – все це в комплексі позитивно впливає на економіку в період коронакрізіса, який переживає весь світ. Економічний ефект коливається в межах 1,8 і 5,9 грн прибутку на 1 грн інвестицій в дорожнє будівництво “, – відзначають в держкомпанії.
Бетонні дороги
“Укравтодор” планує системно збільшувати кількість доріг, які будуватимуться з покриттям із цементобетону. Для реалізації цієї мети ДП ДерждорНДІ розробило проект Державної цільової економічної програми будівництва автомобільних доріг з бетону на 2021-2025 рр.
Вже зараз на завершальній стадії знаходяться проекти доріг Миколаїв-Кропивницький і Дніпро-Решетилівка. У планах на найближчий час – 2900 км доріг з цементобетону. Акцент буде зроблений на дорогах в південних областях і промислових регіонах, де частка вантажного транспорту більше. Серед пріоритетних проектів: Харків-Перещепине (180 км), Одеса – Новий-Буг (135 км), Бориспіль-Маріуполь (95 км в межах Дніпропетровської області). Бюджет програми складе 35 млрд грн.
Реалізація програми в п’ятирічній перспективі дозволить збільшити частку бетонних доріг в країні з поточних 1,4% до 5%. У перспективі до 2040 року планується, що з цементобетону будуть побудовані 30% доріг.

Комплекси WiM
Дороги важливо не тільки ремонтувати, але і зберігати. Прийнято вважати, що найбільше руйнівну дію на них надає перевантажений вантажний автотранспорт. Основним інструментом щодо забезпечення автоматизації процесу габаритно-вагового контролю повинне стати повноцінне впровадження системи зважування автотранспорту в русі – Weigh-in-Motion або скорочено WiM. Зараз майданчики WiM тільки збирають дані, які передаються безпосередньо “Укртрансбезпеке”. Служба не використовує ці дані і не здатна ефективно вирішувати проблему перевантаження на дорогах. Рішенням цієї проблеми в “Укравтодорі” бачать передачу функції контролю за перевантаженням і стягування штрафів Національної поліції. У такому випадку за “Укравтодором” залишиться завдання установки і обслуговування майданчиків WiM.
На 2021 рік у відомстві планують масштабування майданчиків зважування в русі: в кожній області має з’явитися 3 об’єкти. Всього в планах – 60 майданчиків загальною вартістю 1,4 млрд грн.

Технагляд
У 2021 році «Укравтодор” також продовжить реформу контролю якості дорожніх робіт. Зараз функцію контролю за дорожніми проектами і їх якістю фактично виконує сам замовник – більшість проектів отримує ДП “Дорякість», яка входить в структуру “Укравтодору”. Така ситуація вимагає змін, спрямованих на демонополізацію ринку і перехід до повноцінної системи моніторингу, у тому числі і публічного контролю. І якщо в 2020 році незалежний контроль був притягнутий на 1400 км доріг, то в планах на 2021 рік – залучити технагляд на будівництві 2500 км доріг. Найбільшими об’єктами стануть: Н-31 Дніпро-Решетилівка, зведення Кременчуцького мосту, а також будівництво Київської обхідний дороги і дороги в Одеський порт.

Законодавство
Основні зміни в законодавчому полі, заплановані “Укравтодором” на 2021 рік, будуть стосуватися нового підходу в ціноутворенні (законопроект №2234).
Уже не раз зазначалося, що ті нормативи, якими керується досі “Укравтодор” в частині ціноутворення, були розроблені ще за Радянського Союзу, і зараз в держкомпанії хочуть зробити підхід більш сучасним. Тому, ключовим фактором стане пропозиція підрядником найнижчої ціни, а не кількість людей і техніки, які він має.
Крім того, Державне агентство автомобільних доріг спільно з Міністерством інфраструктури України взяли на себе зобов’язання напрацювати нормативно-правову базу для реалізації пілотних проектів державно-приватного партнерства в дорожній галузі.

Гроші
“Укравтодор” бачить нове джерело фінансування дорожньої галузі в державно-приватне партнерство. Тому спільно з Міністерством інфраструктури та Світовим банком була розроблена модель залучення інвесторів і обрані перші ділянки доріг. Суть моделі в тому, що держава залучає приватні інвестиції в будівництво, а інвестор реалізує проект за свої гроші і після здачі дороги в експлуатацію отримує платежі від держави. Проекти будуть передбачати утримання доріг приватним інвестором протягом 20-25 років.
Перші конкурси планують оголосити восени 2021 року. Загальна протяжність ділянок доріг – 1398 км. Загальний обсяг інвестицій – близько 1,5-2 млн дол. Це будуть “браунфілд проекти” (тобто вже існуючі дороги), але невелика частина також буде мати на увазі будівництво нових доріг.
Залишити відгук