Скільки кілометрів доріг хочуть відремонтувати і які нові проекти чекають галузь у 2021 році? 2020 рік в Україні в сфері інфраструктури пройшов під знаком дорожнього будівництва – рекордне фінансування, нарощування темпів ремонту доріг, розширення пулу підрядників, нова методологія їх відбору, а також нові комплекси WiM і міжнародний технічний нагляд за будівництвом доріг. І хоча підсумки дорожнього сезону ще не підведені, в “Укравтодорі” кажуть, що, при наявності фінансування, в наступному році зможуть зробити ще більше, повідомляє budport.

Кілометри

У наступному році в планах “Укравтодору” відремонтувати і побудувати ніж 6800 км доріг, а також 150 штучних споруд на дорогах державного значення. “Ми бачимо темпи цього року і розуміємо, що це можливо за умови, що ми вчасно розпочнемо і вчасно зможемо це профінансувати”, – відзначає глава “Укравтодору” Олександр Кубрак. Крім того, в 2021 році планується розпочати будівництво Київської обхідний дороги орієнтовною вартістю 85 млрд грн і будівництво Кременчуцького мосту орієнтовною вартістю 12,5 млрд грн.

Також планується продовження програми оновлення прикордонної інфраструктури, розрахованої на 2020-2021 рр. Всього в прикордонних областях хочуть оновити 600 км доріг. Загальний бюджет – 12,6 млрд грн.

Тонни

В “Укравтодорі” кажуть, що дорожнє й мостове будівництво – дуже материалоемкое, і саме витрати на матеріали мають левову частку витрат. За підрахунками ДП ДерждорНДІ в 2021 році суміжні галузі повинні забезпечити поставки: 1,8 млн т бітуму, 22,9 млн кубів щебеню, 2,1 млн т мінерального порошку, 18,2 млн кубів піску, 1,5 млн т цементу, 40 , 5 тис. т арматурної сталі, труб і металевих профілів, 1 млн т шлаків. “Використання шлаків в будівництві доріг, зростання обсягів замовлень для металургів і робочих місць – все це в комплексі позитивно впливає на економіку в період коронакрізіса, який переживає весь світ. Економічний ефект коливається в межах 1,8 і 5,9 грн прибутку на 1 грн інвестицій в дорожнє будівництво “, – відзначають в держкомпанії.

Бетонні дороги

“Укравтодор” планує системно збільшувати кількість доріг, які будуватимуться з покриттям із цементобетону. Для реалізації цієї мети ДП ДерждорНДІ розробило проект Державної цільової економічної програми будівництва автомобільних доріг з бетону на 2021-2025 рр.

Вже зараз на завершальній стадії знаходяться проекти доріг Миколаїв-Кропивницький і Дніпро-Решетилівка. У планах на найближчий час – 2900 км доріг з цементобетону. Акцент буде зроблений на дорогах в південних областях і промислових регіонах, де частка вантажного транспорту більше. Серед пріоритетних проектів: Харків-Перещепине (180 км), Одеса – Новий-Буг (135 км), Бориспіль-Маріуполь (95 км в межах Дніпропетровської області). Бюджет програми складе 35 млрд грн.

Реалізація програми в п’ятирічній перспективі дозволить збільшити частку бетонних доріг в країні з поточних 1,4% до 5%. У перспективі до 2040 року планується, що з цементобетону будуть побудовані 30% доріг.

Комплекси WiM

Дороги важливо не тільки ремонтувати, але і зберігати. Прийнято вважати, що найбільше руйнівну дію на них надає перевантажений вантажний автотранспорт. Основним інструментом щодо забезпечення автоматизації процесу габаритно-вагового контролю повинне стати повноцінне впровадження системи зважування автотранспорту в русі – Weigh-in-Motion або скорочено WiM. Зараз майданчики WiM тільки збирають дані, які передаються безпосередньо “Укртрансбезпеке”. Служба не використовує ці дані і не здатна ефективно вирішувати проблему перевантаження на дорогах. Рішенням цієї проблеми в “Укравтодорі” бачать передачу функції контролю за перевантаженням і стягування штрафів Національної поліції. У такому випадку за “Укравтодором” залишиться завдання установки і обслуговування майданчиків WiM.

На 2021 рік у відомстві планують масштабування майданчиків зважування в русі: в кожній області має з’явитися 3 об’єкти. Всього в планах – 60 майданчиків загальною вартістю 1,4 млрд грн.

Технагляд

У 2021 році «Укравтодор” також продовжить реформу контролю якості дорожніх робіт. Зараз функцію контролю за дорожніми проектами і їх якістю фактично виконує сам замовник – більшість проектів отримує ДП “Дорякість», яка входить в структуру “Укравтодору”. Така ситуація вимагає змін, спрямованих на демонополізацію ринку і перехід до повноцінної системи моніторингу, у тому числі і публічного контролю. І якщо в 2020 році незалежний контроль був притягнутий на 1400 км доріг, то в планах на 2021 рік – залучити технагляд на будівництві 2500 км доріг. Найбільшими об’єктами стануть: Н-31 Дніпро-Решетилівка, зведення Кременчуцького мосту, а також будівництво Київської обхідний дороги і дороги в Одеський порт.

Законодавство

Основні зміни в законодавчому полі, заплановані “Укравтодором” на 2021 рік, будуть стосуватися нового підходу в ціноутворенні (законопроект №2234).

Уже не раз зазначалося, що ті нормативи, якими керується досі “Укравтодор” в частині ціноутворення, були розроблені ще за Радянського Союзу, і зараз в держкомпанії хочуть зробити підхід більш сучасним. Тому, ключовим фактором стане пропозиція підрядником найнижчої ціни, а не кількість людей і техніки, які він має.

Крім того, Державне агентство автомобільних доріг спільно з Міністерством інфраструктури України взяли на себе зобов’язання напрацювати нормативно-правову базу для реалізації пілотних проектів державно-приватного партнерства в дорожній галузі.

Гроші

“Укравтодор” бачить нове джерело фінансування дорожньої галузі в державно-приватне партнерство. Тому спільно з Міністерством інфраструктури та Світовим банком була розроблена модель залучення інвесторів і обрані перші ділянки доріг. Суть моделі в тому, що держава залучає приватні інвестиції в будівництво, а інвестор реалізує проект за свої гроші і після здачі дороги в експлуатацію отримує платежі від держави. Проекти будуть передбачати утримання доріг приватним інвестором протягом 20-25 років.

Перші конкурси планують оголосити восени 2021 року. Загальна протяжність ділянок доріг – 1398 км. Загальний обсяг інвестицій – близько 1,5-2 млн дол. Це будуть “браунфілд проекти” (тобто вже існуючі дороги), але невелика частина також буде мати на увазі будівництво нових доріг.

Невірно вказано URL

Залишити відгук

Ваш email не буде оприлюднено.

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.