(оновлено)

Минулого тижня ми оголосили прем’єру нової рубрики, що присвячена одній з ключових подій в галузі – реформі містобудування.

ЇЇ ключова мета, нагадаємо, –  створення справедливого прозорого ринку з якісними адміністративними послугами забудовникам. Вихід на такий формат взаємин між державою та бізнесом, де не буде місця корупційним «тарифам» за кожен квадратний метр площі, що будується; не буде «торгівлі» ліцензіями та «умовами» отримання дозволів чи введення в експлуатацію. Де – разом з тим – буде висока взаємна відповідальність: представників контролю чи нагляду, сервісної служби – з одного боку, та бізнесу – з іншого. Де кожен українець матиме право знати, що й чому будується біля його оселі, або – з якої причини забуксувало будівництво ЖК, куди він інвестував свої гроші. Де буде законом захищений як кожен забудовник, так і кожен інвестор – хоч великий, хоч малий. А головне – будуть захищені всі українці – від появи нових незграбних чи відверто небезпечних проєктів, які руйнують обличчя старих міст та спотворюють нові житлові квартали.

Комфортне й дружнє до людини оточуюче середовище – ось кінцеве завдання, яке має виконати реформа.

В першій публікації ми розглянули, які структурні зміни очікуються.

Публікація викликала жваву зацікавленість з боку читачів. За час, що минув, ми отримали понад два десятки  уточнюючих запитань. Тож, сьогодні присвячуємо випуск коротким відповідям на ті з них, що траплялися найчастіше.

  1. Якими конкретно функціями буде наділено ДІМУ (Державну інспекцію містобудування) та ДССМУ – Державну сервісну службу містобудування (ДССМУ)? Хто буде видавати дозволи, будівельні паспорти, МУО, а хто – контролювати?

Наочні відповіді на це запитання наводимо в інфографіці:

 

 

2. Що саме пропонується змінити у законодавстві у ході реформи?

«Що стосується реформи, хотів би відзначити наступні новації: Державна інспекція містобудування та Державна сервісна служба в містобудуванні будуть мати характер альтернативності та центральний орган та місцеві органи самоврядування будуть виконувати видачу дозволів і контрольні функції», — зазначив під час зустрічі з Прем’єр-міністром Денисом Шмигалем Голова ради Асоціації «КУБ» Юрій Кватерчук.

3. Чому реформа йде повільно, чого бракує?

На даному етапі реформа триває – вона йде вже п’ятий місяць.

Нагадаємо, ще 18 березня цього року набрала чинності Постанова КМУ Про ліквідацію Державної архітектурно-будівельної інспекції та внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України №218 від 13.03.2020 року.

Згідно з Постановою, ліквідовано Державну архітектурно-будівельну інспекцію (ДАБІ) та утворено центральний орган виконавчої влади – Державну сервісну службу містобудування України (Держсервісбуд).

Також вказаною Постановою було скасовано порядки ліцензування у сфері архітектури та будівництва — зміни з 18.03.2020; а Постановою КМУ №219 унеможливлено перевірки ДАБІ з цієї ж дати.                                        

Наразі у профільному Комітеті парламенту опрацьовуються законопроєкти № 3875 і № 3875-1, які можуть бути об’єднані і підведуть під реформу в містобудівній галузі законодавчу базу.

Разом з тим формуюється структура ДІМУ й готова буде почати працювати вже з вересня.

Водночас певні групи впливу а будівельному ринку відверто не зацікавлені в тому, аби він перетворився на прозорий та працював за світовими нормами та стандартами. Відтак, намагаються саботувати або навіть знищити процес реформування.

«Нам стало відомо, що до суду подано позов про скасування постанов Кабінету Міністрів України №№ 218 і 219, якими ліквідовано ДАБІ та створені нові органи Державна інспекція містобудування та Державна сервісна служба містобудування. 12 серпня вже відбудеться судове засідання і певні групи впливу зацікавлені в позитивному вирішенні цього судового процесу»,- сказав Ю. Кватерчук на виступі в Уряді минулої п’ятниці.

Втім, в Уряді, як і в широких колах будівельної професійної спільноти, котра працює у «білому» форматі та в рамках законодавства, переконані: всі подібні спроби приречені на поразку. Адже реформа – процес вже незворотній.

Невірно вказано URL

Залишити відгук

Ваш email не буде оприлюднено.

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.